Хидроелектричен Pelton турбински генератор од 1200KW

Краток опис:

Моќност: 1200 kw
Стапка на проток: 0,60 m³/s
Глава на вода: 260 m

Фреквенција: 50Hz/60Hz
Напон: 6300V
Ефикасност: 92%-95%
Тип на генератор: SFW1200
Генератор: Побудување без четки
Материјал за тркач: нерѓосувачки челик
Брзина: 750 вртежи во минута


 • :
 • Опис на производот

  Ознаки на производи

  Тркалото Пелтон е водена турбина од импулсен тип и е дизајнирано така што обрачот на погонското тркало - исто така наречено тркач, работи со половина од брзината на млазот вода.Овој дизајн има вода што го напушта тркалото со многу мала брзина;со што се извлекува речиси целата импулсна енергија на водата - што ја прави многу ефикасна турбина.
  Пелтон тркалата се вообичаена турбина за мала хидроенергија, кога достапниот извор на вода има релативно висока хидраулична глава при ниски стапки на проток, каде што тркалото Пелтон е најефикасно.Pelton тркалата се направени во сите големини, од најмалите микро хидро системи до многу поголеми отколку што би барале малите единици од 10 MW.
  Предности на тркалото Пелтон
  1. Прилагодете се на ситуацијата дека односот на протокот и главата е релативно мал.
  2. Пондерираната просечна ефикасност е многу висока и има висока ефикасност во целиот опсег на работа.Особено, напредната турбина Пелтон може да постигне просечна ефикасност од повеќе од 93% во опсегот на оптоварување од 30% ~ 110%.
  3. Силна приспособливост на промена на главата
  4. Исто така е многу погоден за оние со голем сооднос на цевковод со глава.
  5. Количината на градба е мала.
  Користејќи пелтон турбина за производство на енергија, излезниот опсег може да биде од 50 KW до 500 MW, што може да се примени за поголем опсег на глави од 30 m до 3000 m.Општо земено, нема потреба од брана и провев цевка.Трошоците за изградба се само мал дел од трошоците за другите видови генератори на водени турбини, а влијанието врз природната средина е исто така многу мало.Бидејќи тркачот работи во комората на тркачот под атмосферски притисок, условот за запечатување на каналот за прелевање притисок може да се изостави

  Хидротурбински генератор на Pelton Wheel 1200KW

  Chengdu Froster Technology Co., Ltd

  Турбината од 1300 KW е прилагодена за клиент на Блискиот Исток.Корисникот првично имаше план за изградба на хидроцентрала, но нашите инженери препорачаа подобар план за дизајн врз основа на ситуацијата на проектот, што му помогна на клиентот да ги намали трошоците за 10%.
  Работникот на турбината од 1200 KW претрпе динамичка проверка на рамнотежа и структура на директно вбризгување.Спојот од не'рѓосувачки челик, иглата за прскање и прстенот за заптивање од не'рѓосувачки челик се сите нитридирани
  Вентил со интерфејс PLC, интерфејс RS485, електричен бајпас контролен вентил, електрична контролна кутија.

  026

  Електричен контролен систем

  Мултифункционалниот интегриран контролен панел дизајниран од Фостер може да ги следи и приспособува струјата, напонот и фреквенцијата на време

  Опрема за обработка

  Сите производни процеси ги изведуваат квалификувани ракувачи со CNC машини во согласност со процедурите за контрола на квалитетот на ISO, сите производи се тестираат многу пати

  Поправено пакување

  Внатрешниот пакет е обвиткан со филм и армиран со челична рамка, а надворешниот пакет е изработен од стандардна дрвена кутија

  Предности на производот
  1.Сеопфатен капацитет за обработка.Како што се 5M CNC VTL ОПЕРАТОР, 130 и 150 CNC машини за здодевни подови, печка за жарење со постојана температура, машина за глодање со фрез, центар за обработка на CNC и др.
  2. Дизајнираниот животен век е повеќе од 40 години.
  3.Форстер обезбедува еднократна бесплатна услуга на локацијата, доколку клиентот купи три единици (капацитет ≥100kw) во рок од една година, или вкупниот износ е повеќе од 5 единици.Услугата на локацијата вклучуваше инспекција на опрема, проверка на нова локација, обука за инсталација и одржување итн.
  4.OEM прифатени.
  5.CNC обработка, тестирана динамичка рамнотежа и обработено изотермално жарење, NDT тест.
  6. Дизајн и способности за истражување и развој, 13 високи инженери со искуство во дизајн и истражување.
  7. Техничкиот консултант од Форстер работеше на хидротурбината поднесена 50 години и му додели специјален додаток на кинескиот државен совет.

  Видео за генератор на турбина Пелтон од 1200 KW


 • Претходно:
 • Следно:

 • Оставете ја вашата порака:

  Поврзани производи

  Испратете ни ја вашата порака:

  Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја